Pies towarzyszy ludzkości od wieków, pełniąc różnorodne role od wiernego towarzysza po pracownika. Jednak coraz częściej stajemy się świadomi, że nasze czworonogi potrzebują nie tylko miłości i uwagi, ale również odpowiedniej aktywności fizycznej, aby zachować zdrowie i dobre samopoczucie.

W odpowiedzi na tę potrzebę, coraz bardziej popularny staje się psí fitness.

Psi fitness to nie tylko aktywność fizyczna dla naszych psich przyjaciół, to kompleksowy program treningowy, który przynosi wiele korzyści zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Dzięki odpowiednio dostosowanym ćwiczeniom, psy mogą poprawić swoją kondycję, zwinność, koordynację oraz budować masę mięśniową. Ponadto regularne treningi pomagają wzmocnić więź między psem a jego przewodnikiem.

Fit Paws to inaczej psi fitness

Dlaczego Psi Fitness jest ważny?

Organizm psa jest stworzony do ruchu, dlatego regularna aktywność fizyczna jest kluczowa dla zachowania jego zdrowia i kondycji. Brak odpowiedniej aktywności może prowadzić do nadmiernego przyrostu masy ciała, sztywności stawów, atrofii mięśni. Psi fitness pomaga zapobiegać tym problemom poprzez pracę nad zwiększeniem zakresu ruchów w stawach, budowaniem masy mięśniowej oraz poprawą koordynacji i elastyczności ciała.
Psi fitness to nie tylko zbiór przypadkowych ćwiczeń, ale kompleksowy program treningowy oparty na specjalnie dobranych i dostosowanych aktywnościach fizycznych. W trakcie zajęć psy wykonują różnorodne ćwiczenia, korzystając z różnego rodzaju sprzętów, takich jak podesty, berety sensoryczne czy piłki rehabilitacyjne. Głównym celem treningów jest poprawa ogólnej sprawności fizycznej psa, a także kształtowanie prawidłowych wzorców ruchowych.

Kto może uczestniczyć w treningach psiego fitnessu?

Treningi psiego fitnessu są dostosowywane do indywidualnych potrzeb i możliwości każdego psa. Niezależnie od wieku, rasy czy poziomu kondycji, każdy pies może skorzystać z programu treningowego. Specjalista przeprowadza ocenę przedtreningową, aby określić ewentualne ograniczenia zdrowotne i dostosować plan treningowy do potrzeb psa. Dzięki temu, zarówno młode, energiczne psy, psy starsze z ograniczeniami ruchowymi, jak i psy potrzebujące poprawy kondycji mogą cieszyć się korzyściami psiego fitnessu. Treningi są również skierowane do psich sportowców, którzy mogą potrzebować wsparcia w konkretnych obszarach związanych z ich dyscypliną, by uzyskiwać jak najlepsze wyniki podczas startów w zawodach.

Jeśli chodzi o psy z nadwagą, bardzo często sama zmiana diety jest niewystarczająca do uzyskania oczekiwanych efektów utraty masy ciała. Zaplanowanie i wprowadzenie odpowiedniego programu aktywności fizycznej może pomóc w zgubieniu zbędnych kilogramów, poprawieniu kondycji, a co za tym idzie, poprawieniu samopoczucia psa.

W przypadku psów starszych lub z problemami zdrowotnymi, treningi są modyfikowane, aby zapewnić im bezpieczne i efektywne ćwiczenia. Podobnie ma się sprawa ze szczeniętami. Podczas ćwiczeń skupiamy się przede wszystkim na treningu sensorycznym, zapoznawaniu z różnymi powierzchniami i sprzętami, by pomóc im przezwyciężyć lęk przed nowymi bodźcami.

Jak zacząć psi fitness?

Najlepiej zacząć od konsultacji z specjalistą, który pomoże ocenić kondycję psa i dostosować treningi do jego potrzeb. Pierwsze zajęcia z reguły skupiają się na nauce podstawowych zachowań, poprawnych wzorców ruchu oraz przygotowaniu psa do bardziej zaawansowanych ćwiczeń. Podczas treningu psiego fitnessu liczy się przede wszystkim jakość wykonanego ćwiczenia i odpowiednia ilość powtórzeń. Na samym początku pies dowiaduje się, że ma cztery łapy i że każda z nich jest niezależna od pozostałych. To pomaga wpłynąć na świadomość własnego ciała psa, co potem przekłada się na proces uczenia się nowych ćwiczeń. Pracujemy poprzez pozytywne wzmacnianie, psiaki są mocno i często nagradzane, dzięki czemu chętniej uczą się i ćwiczą. Przewodnik natomiast uczy się efektywnej komunikacji ze swoim psem, co wpływa na pogłębienie ich relacji. Koniecznie trzeba pamiętać o odpowiedniej rozgrzewce przed treningiem oraz „cool down” i rozciąganiu po nim, aby zapobiec kontuzjom i poprawić efekty treningu.

Korzyści z Psiego Fitnessu


• Poprawa kondycji fizycznej i wytrzymałości
• Zwiększenie zwinności, szybkości i koordynacji ruchowej
• Redukcja nadmiernej masy ciała
• Zapobieganie problemom zdrowotnym i behawioralnym
• Poprawa samopoczucia i jakości życia.

Psi fitness to więcej niż tylko aktywność fizyczna dla psa – to klucz do zachowania zdrowia, witalności i szczęścia naszych czworonożnych przyjaciół. Niezależnie od wieku czy poziomu aktywności, każdy pies może skorzystać z programu treningowego, który został dostosowany do jego indywidualnych potrzeb. Dzięki psiemu fitnessowi, możemy zapewnić naszym psom długie, zdrowe i aktywne życie, pełne radości i energii. Dodatkowo jest to świetna zabawa i forma wspólnego spędzania czasu z psiokiem, mająca na celu poprawę jakości jego życia.

Pozdrawiam!
Kasia Możdzan
Zoofizjoterapeutka, instruktorka psiego fitness, technik weterynariiZostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój koszyk
Scroll to Top