Gryzaki dla szczeniaka – jakie wybrać?

Jaki gryzak dla szczeniaka?

Warto jest zakupić szczeniaczkowi bezpieczne i zdrowe naturalne gryzaki, które zajmą naszego pupila, troszkę go zmęczą a w trakcie wymiany uzębienia złagodzą ból.
Zakup gryzaków nie powinien być przypadkowy.
Na co zatem zwrócić uwagę i jakie gryzaki wybrać?
Gryzak powinien być bezpieczny,  nie powinny odłamywać się od niego duże kawałki, którymi piesek mógłby się zakrztusić.
Wybieraj gryzaki naturalne bez chemicznych dodatków czy wybielaczy. Nie wybieraj sztucznie barwionych skór.


Uszy wołowe, królicze i inne

Uszy wołowe, jelenie, sarny czy królicze powinny być dobre już dla 10-12 tygodniowego szczeniaczka. Uszy podczas gryzienia nie kruszą się, tylko rozmiękają. Dla małego szczeniaczka, takie ucho powinno wystarczyć na całkiem długo. Jeśli zobaczysz, że rozprawia się z uchem szybko, czas zmienić gryzak na bardziej twardy.


Suszone skóry

Skóra wołowa, jelenia, sarny, dzika, barania czy królika, te gryzaki będą trwalsze i w dostaniesz je w różnych długościach. Delikatniejsze będą skóra królika i barania, które sprawdzą się dla psów mniejszych ras. Twardsze będą skóry wołowe i wieprzowe dla wymagających czy dużych ras. Dla alergików mogą sprawdzić się skóry z jelenia, sarny czy dzika.
Pamiętaj! Nigdy nie zostawiaj szczeniaczka samego z gryzakiem.


Skóry prasowane z wkładem

Skóry w kształtach kości lub o innych kształtach z aromatycznym i zdrowym nadzieniem. Nadzieniem mogą być żwacze, mięso, ryby czy owoce i warzywa. Ważne, aby zwrócić uwagę na skład zarówno skóry, jak i środka.


Żwacze i przełyki dla szczeniaka

Są to gryzaki dość delikatne ale bardzo aromatyczne. Ich zjedzenie psom ras dużych nie zajmie dużo czasu. Jednak są bardzo pożywcze.


Penisy wołowe dla szczeniaka

To gryzaki bardzo twarde i o co tu dużo mówić, o bardzo intensywnym zapachu. Uporanie się z twardym gryzakiem może zając psu kilka godzin ale nie polecam dawania gryzaków „na raz”. Gryzienie jest wyczerpującym zajęciem, dlatego kontroluj czas, kiedy Twój pupil rozpracowuje gryzak. Dawaj psu gryzak na 15-20 minut, następnie wymień się na coś innego. Zrób psu przerwę i za jakiś czas, czy na dzień następny, daj ponownie gryzak.


Ser himalajski

Jeśli masz wrażliwy nos, to na pewno gryzak w postaci sera himalajskiego dla Twojego malucha przypadnie Ci do gustu, gdyż nie ma tak intensywnego zapachu jak wyżej wymienione gryzaki.

Ser himalajski jest bardzo twardy. 


Patyk z drzewa kawowego dla psa

Również propozycja bezzapachowa i dość twarda. Może szczególnie przypaść do gustu psom, które z chęcią obgryzają nogi od stołu. Patyki kawowca nie kruszą się i nie odłamują się od nich ostre kawałki. Zajmą też psiaka na długie godziny.


Jakich gryzaków nie podawać szczeniakom?

Zabronione jest podawanie kości gotowanych czy surowych, tłustych czy wędzonych gryzaków. 

Nie podajemy też ogonów wołowych, kurzych łapek czy racic. I zawsze sprawdzamy skład, szczególnie jeśli są to gryzaki wypełnione innymi składnikami.


Ile gryzaków może zjeść szczeniak?

Gryzaki są dość kaloryczne a ich obgryzanie może być dla małego pieska wyczerpujące. Dlatego należy kontrolować zarówno ilość spożywanych gryzaków jak i czas gryzienia. Jeden gryzak dziennie to wystarczająca ilość. Pamiętaj, aby uwzględnić wartość kaloryczną zjedzonego gryzaka w dziennym zapotrzebowaniu Twojego psa na kalorie.


Bezpieczeństwo

Szczeniaczki muszą nauczyć się jeść gryzaki, dlatego zawsze bądź przy psie podczas obgryzania gryzaczka. Jeśli Twój pupil będzie jadł gryzak bardzo łapczywie, możesz trzymać gryzak w ręce w ten sposób kontrolując cały proces. Zabieraj też odłamki, którymi piesek mógłby się zakrztusić.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój koszyk
Scroll to Top