Wyprawka dla szczeniaka

Wyprawka dla szczeniaczka – co powinno się w niej znaleźć?

Już lada moment przywieziemy do domu szczeniaczka. 
Chcemy być dobrze przygotowani, dlatego pierwsze zakupy warto jest zrobić jeszcze przed przywiezieniem szczeniaczka do domu.
Zakupy powinny być przemyślane, żeby niepotrzebnie nie wydać majątku, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze, zainwestować w szkolenie pieska czy doszkalanie się przewodnika.

Co zatem powinno znaleźć się w wyprawce dla naszego psioka? 
Na co zwrócić uwagę wybierając produkty? 

Przeczytaj poniższy artykuł.

 

Miejsce do spania – legowisko, a może kennel klatka?

Pies to zwierzę stadne i lubi być blisko człowieka, ale potrzebuje też miejsca, gdzie spokojnie będzie mógł odpocząć od domowego zgiełku. Zastanów się gdzie w domu możesz znaleźć psu takie miejsce. Na pewno legowisko dla psa nie powinno być umiejscowione w tzw. ciągu komunikacyjnym. Chodzi o to, aby przemieszczający się po domu domownicy, nie budzili za każdym przejściem psa, w czasie kiedy ten próbuje się zrelaksować. Moja Jordan ma dwa legowiska. Jedno w sypialni, obok mojego łóżka, gdzie śpi w nocy. Gdy potrzebuję więcej spokoju, chodzi tam spać również w ciągu dnia. Drugie legowisko jest w salonie, gdzie odpoczywa podczas gdy ja pracuję przy komputerze. Oczywiście śpi też na podłodze w różnych miejscach w domu. 

 

Jakie powinno być legowisko dla psa?

Na pewno wygodne, gdyż od jakości snu, zależy między innymi jego zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Legowisko powinno też utrzymywać odpowiednią temperaturę pupila oraz zapewniać bezpieczeństwo, dlatego należy je dobrać indywidualnie do każdego psa. Na początku wybrałabym przyjemne, miękkie, miłe w dotyku, z wyższymi bocznymi ściankami. Zakupiłam legowisko od Trulove.

 

Kennel klatka – co to takiego?

To nic innego jak domek dla psa. Słowo klatka może brzmieć strasznie, ale jest to bezpieczny azyl dla psa. Wkłada się do niej legowisko psa i staje się ona miejscem odpoczynku, które w razie potrzeby można zamknąć. Kennel klatki mogą być metalowe, materiałowe, plastikowe, a nawet mogą stanowić piękną zabudowę meblową. Warto pamiętać iż, aby móc zamykać w niej psioka, należy go do tego stopniowo przyzwyczaić.

 

Kocyk dla szczeniaczka
Odbierając szczeniaczka z hodowli, przyda nam się też kocyk, szczególnie kiedy odbiór będzie jesienią lub zimą. W kocyk zawiniemy szczeniaczka, będzie miał ciepło.

 

Miska dla szczeniaczka
Powinniśmy zakupić dwie miski, jedną na jedzenie, drugą na wodę. 
Pamiętaj! Pies powinien mieć stały dostęp do świeżej i czystej wody.
Wybór miski na jedzenie jest bardzo ważny. Można kupić zwykłą miskę lub miskę spowalniającą.
Przy wyborze miski spowalniającej, najważniejsze jest, aby chrupki (jeśli będziesz karmić suchą karmą), udawało się psu wydostać z przegródek. Jeśli zadanie to będzie zbyt trudne dla psa, będzie się frustrował, co nie będzie dobre dla jego zdrowia psychicznego – warto o tym pamiętać. 
Dlatego polecam miski slodog. Miska slodog została tak zaprojektowana, aby dzielić posiłek na wiele mini posiłków poprzez rozłożenie jedzenia w wielu małych, płytkich wgłębieniach. 

 

Podkładka pod miski

Warto jest zabezpieczyć podłogę przed rozchlapaną wodą czy resztkami karmy stosując podkładkę pod miski. Podkładka może być też antypoślizgowa, dzięki czemu miski nie będą się przemieszczać.

 

Smycz dla szczeniaczka

Krótka, długa, przepinana z jakiego materiału? Jaką wybrać smycz? Na pewno nie krótką!

Smycz musi być komfortowa i dla Was i dla Waszego szczeniaczka. Pies musi mieć swobodę poznawania świata, na krótkiej smyczy będzie mu ciężko. 
Na pewno nie skończy się na zakupie jednej smyczy. W miarę jak szczeniak będzie rósł i będziecie poznawać jego indywidualnie cechy oraz wasze preferencje, dobierzecie odpowiednią dla Was smycz. 
Dla szczeniaczka warto jest kupić dość cienką smycz i być może przepinaną. Dzięki przepięciu można ją wydłużać, aby dać psu więcej swobody, czy skracać idąc blisko ulicy. 
Warto jest zwrócić uwagę na rozmiar karabińczyka, który nie powinien być za duży, aby nie ciążył zbytnio szczeniaczkowi. Zwykle producenci czy dystrybutorzy smyczy podają wytrzymałość smycz i karabińczyka w zależności od wagi psa. Dzięki temu łatwiej jest wybrać tą właściwą.
Zamawiam smycze od Tip-top24.pl z biotane, gdzie mogę wybrać nie tylko długość smyczy, ale szerokość czy wielkość karabińczyka, o kolorze nie wspomnę, bo jest w czym wybierać. 
Jedną z zalet smyczy z biotane jest ich lekkość i łatwość czyszczenia.

 

Obroża, a może szelki

Obroża dla szczeniaczka

Jeśli zdecydujesz się na obrożę, to zwróć uwagę, aby nie była za cienka dla psa. Na cienkiej obroży ciągnący do przodu w poznawaniu świata szczeniak będzie się dusił. Tego zdecydowanie nie chcemy! Pomyśl o obroży na podszewce polarowej czy podwójnym materiale. 
Szczeniak szybko będzie rósł, więc zdecydowanie sprawdzi się obroża z regulacją obwodu. Mimo regulacji i tak za jakiś czas, trzeba będzie kupić kolejną obrożę, gdyż z tej pierwszej na pewno szybko wyrośnie.

 

Jakie szelki wybrać dla szczeniaczka? 
Czy szelki będą dobrym wyborem dla naszego pupila?

Dobrym wyborem będą też szelki pod warunkiem, że będziemy przestrzegać poniższych punktów.
Kiedyś panowała taka opinia, że szelek nie można zakładać szczeniakom czy psom dorastającym gdyż uczą się ciągnąć (to jest mit i osobny temat na blogu) oraz, że stawy psów chodzących w szelkach, ulegają deformacji. Nie jest to prawdą, ponieważ odpowiednio dobrane szelki nie powodują żadnych uszkodzeń czy deformacji stawów. Kiedyś, nie było na rynku takiego wyboru szelek jak obecnie i faktycznie źle dobrane szelki mogą zaszkodzić psu. 
Jeśli dokonujemy zakupu szelek przez internet, należy psa dobrze zmierzyć i zamówić szelki zgodnie z podaną na stronie rozmiarówką. Jeśli szelki zakładane są przez głowę, należy zmierzyć również obwód głowy psa. Poza tym mierzymy obwód szyi i klatki psa. Warto jest też zwrócić uwagę, czy możemy je w łatwy sposób wymienić czy oddać w przypadku, jeśli szelki nie będą jednak spełniały naszych kryteriów. Tej informacji szukamy na stronach naszego sklepu internetowego. 

 

 

Jakie szelki będą odpowiednie dla naszego szczeniaczka?

Odpowiednio dobrane szelki to takie, które nie blokują swobodnych ruchów psa, nie uciskają, nie podduszają. Dla szczeniąt polecam szelki bezuciskowe, które również sprawdzą się dla psów dorosłych ras małych. Świetne będą też szelki typu guard na początek, nie zabudowane, aby nie ograniczały swobody ruchu pieska. 

Należy pamiętać, że dla niektórych ras, ze względu na ich specyficzną budowę, należy zakupić szelki dedykowane rasie np. dla chartów.

 

Woreczki na psie niespodzianki

Woreczki na „psie niespodzianki” – niezbędnik każdego odpowiedzialnego opiekuna psa! 

Pamiętaj! Psy przenoszą choroby między innymi poprzez kał. Jeśli Twój pies powącha, dotknie czy poliże kał w którym znajdują się pasożyty, może się zarazić. Dlatego bardzo ważne jest, aby sprzątać nieczystości pozostawione przez naszego psa.
Woreczki dostaniesz w różnych kolorach, perfumowane, papierowe, foliowe czy biodegradowalne.

Zakup woreczków biodegradowalnych nie ma większego sensu, gdyż lądują one w pojemnikach na odpady mieszane, gdzie w dalszym etapie są spalane. 
Do woreczków możesz dokupić etui. Wybór etui na rynku jest ogromny, wybierzesz je pod względem koloru, wzoru czy kształtu. 

 

 

Adresówka

Niezbędnym elementem wyposażenia naszego szczeniaczka podczas spacerów jest adresówka z imieniem i numerem telefonu do przewodnika. Wybierz taką, której piesek nie zgubi i co bardzo ważne, nie będzie hałasować podczas spacerów. Pies, to nie owieczka i nie potrzebuje spacerowego u szyi dzwoneczka. Dzwonienie blaszki adresowej może być drażniące dla psa. Wybierz taką, która będzie cicha. Od metalowej lepsza będzie plastikowa a najlepsza będzie z biotanu. Dobrym pomysłem jest też haft na obroży. 

 

 

Podkłady higieniczne – nauka czystości

Czy przy nauce czystości warto korzystać z podkładów higienicznych? 
Wydawałoby się, że odpowiedź na to pytanie będzie twierdząca. 
Szczeniak załatwia się bardzo często. Jednak zdecydowanie możemy sobie z tym poradzić bez podkładów. Nie warto uczyć szczeniaka załatwiania się na podkłady w domu, gdyż utrwalamy mu nawyk załatwiania się właśnie w domu. Szczeniaczki mocno zapamiętują sobie powierzchnię na których robią siusiu i kupę, dlatego od małego zabieraj pieska na bezpieczny trawnik. Bezpieczny czyli mało uczęszczany przez inne psy czy koty.

Podkłady powinny jedynie pełnić funkcję awaryjną. 

Zabawki

Zabawa jest jedną z podstawowych potrzeb szczeniaczka. Warto, aby była Waszym wspólnym budowaniem cudownej relacji. Zabawa spożytkuje energię, której coraz więcej będzie miał Twój szczeniak. Zabawa pozwala rozwijać się Twojemu psu.
Warto jest zwrócić uwagę na jakość i pochodzenie kupowanych zabawek. Pamiętajmy, że nasz malutki przyjaciel bierze je do pyska.
Na początek polecam zakupić lub samodzielnie zrobić szarpak polarowy. Do tego jakiegoś miękkiego pluszaka i może jakiś sznur, który będzie trochę twardszy. Niektórym pieskom spodobają się gryzaki szeleszczące.
Z czasem dowiesz się jakie zabawki preferuje Twój piesek. 
Nie polecam zabawy w aportowanie piłek, gdyż przy niestabilnych jeszcze stawach, może ona wywołać duże spustoszenie w organizmie. Do tego prawdopodobnie przy nauce czystości nie będziesz mieć w domu dywanów a zatem podłogi będą śliskie, co nie służy bieganiu szczeniaczka po śliskiej powierzchni.
Pamiętaj, nigdy nie zostawiaj szczeniaka samego z zabawką.

 


Gryzaki
Jaki gryzak dla szczeniaka?

Warto jest zakupić szczeniaczkowi bezpieczne i zdrowe naturalne gryzaki, które zajmą naszego pupila, troszkę go zmęczą a w trakcie wymiany uzębienia złagodzą ból.
Zakup gryzaków nie powinien być przypadkowy.
Na co zatem zwrócić uwagę i jakie gryzaki wybrać?
Gryzak powinien być bezpieczny, to oznacza, że nie powinny się z niego odłamywać duże kawałki, którymi piesek mógłby się zakrztusić.
Wybieraj gryzaki naturalne bez chemicznych dodatków czy wybielaczy. Nie wybieraj sztucznie wybielanych skór.
Które gryzaki będą bezpieczne dla Twojego szczeniaczka przeczytasz TUTAJ.
Pamiętaj! Nigdy nie zostawiaj szczeniaka samego z gryzakiem!

 


Lickimat 

W lickimatę możesz wsmarować mokrą karmę dla psa, specjalnie przeznaczony dla szczeniąt pasztet, a w późniejszym etapie masło orzechowe. Maluch będzie miał zajęcie, przy okazji wyciszy się czy odstresuje. Lickimata może zredukować problemy gastryczne, wydłuża spożywanie posiłku, stymuluje produkcję śliny, co pomaga w czyszczeniu ząbków. W upalne dni, można matę z posiłkiem zamrozić. Należy jednak do tematu podawania zamrożonej maty podejść ostrożnie, gdyż nie chcemy, aby piesek dostał zapalenia gardełka. Czyli najważniejsza jest obserwacja i robienie wszystkiego z umiarem.

 


Mata węchowa

Matę węchową można zakupić lub zrobić samemu. Sklepowe maty mają różne kształty i wielkości. Od kształtów w kwiatki, pieski, koła, po zwykłe kwadratowe czy prostokątne. Mogą mieć tylko frędzelki, ale też kieszonki czy zakamarki, w których ukrywasz suchą karmę lub smakołyki. Piesek posługując się węchem, musi zlokalizować gdzie ukryte są smaczki. Bardzo fajny sposób na zajęcie, zmęczenia psa i wydanie psu części posiłku w ciekawy sposób.

 

Wyprawka dla szczeniaka – lista zakupów
Co powinno znaleźć się w wyprawce dla szczeniaczka?

Poniżej znajdziesz podręczną listę zakupową.

Obowiązkowo:

Legowisko lub kennel klatka + legowisko
Kocyk
Miski, jedna na wodę, druga na karmę
Zapas karmy, którą powinniśmy dostać od hodowcy
Obroża lub szelki
Smycz
Adresówka
Worki na kupy wraz z etui
Zabawki dla psa

Dodatkowo – opcjonalnie:
naturalne gryzaki
lickimat
mata węchowa
podkłady higieniczne

 

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój koszyk
Scroll to Top