Czy można podawać psu wszystkie warzywa?
Czy warzywa dla psa należy gotować czy raczej nie?
Przeczytaj wpis, a poznasz odpowiedź na te pytania.
Z czego powinna się składać psia dieta?
Zbilansowana psia dieta powinna się składać nie tylko z mięsa: 15% powinny stanowić warzywa i owoce, w tym 10% warzyw, a 5% owoców.
Oczywiście większą część psiej diety stanowi mięso – aż 45-65%, w posiłku powinny się znaleźć podroby (ok. 15-20%), kości (10-15%), tłuszcz (2-3 g na kg masy ciała).
Warto zaznaczyć, że są to wartości orientacyjne, u każdego zdrowego psa, mogą wyglądać inaczej. Natomiast u psów z problemami zdrowotnymi proporcje mogą się znacząco różnić od ogólnie zalecanych. Pod uwagę bierzemy oczywiście wiek psa. Inaczej karmi się psiego seniora, a inaczej szczeniaczka czy psa dorastającego.
Jak skomponować psu posiłek?
Przy komponowaniu psiej diety bierzemy pod uwagę aktywność naszego pupila, gdyż innego zapotrzebowania energetycznego będzie potrzebował pies, który aktywnie spędza tylko weekendy, a innego regularny psi sportowiec czy kanapowiec. Do tego należy jeszcze uwzględnić rodzaj wysiłku. Czy jest to wysiłek średnio intensywny, długotrwały (psy zaprzęgowe), krótkotrwały, ale bardzo intensywny (flyball).
Jeśli macie wątpliwości, czy Wasz pies dobrze się odżywia, to proponuję konsultacje u psiego dietetyka. Takie konsultacje z powodzeniem możecie przeprowadzić online, nie jest konieczna wizyta w gabinecie.
A jak to jest z warzywami? Nie wszystkie warzywa można podawać psom. Niektóre koniecznie muszą być poddane obróbce termicznej. Inne natomiast z powodzeniem można podawać surowe.
Jakie warzywa można podawać psu?
Bez obaw możesz podawać psu następujące surowe warzywa:
-
- marchewka,
-
- ogórek zielony,
-
- brokuł,
-
- pietruszka (korzeń i natka),
-
- jarmuż.
Surowe warzywa dla psa
Surowe warzywa są świetne do chrupania i wspomagają dbanie o higienę jamy ustnej psa. Możne je podawać jako osobne przekąski, które zajmą Waszego pupila na dłużej. Jordan uwielbia chrupać surową marchewkę.
Należy jednak pamiętać, że lepiej zostaną przyswojone przez psi organizm, gdy będą mocno rozdrobnione. Surowe warzywa można zetrzeć na tarce. Chodzi o rozbicie celulozy w ścianach komórkowych roślin, aby straty witamin zostały zminimalizowane i w większej ilości przyswojone przez organizm. Zauważ, że po podaniu psu surowej marchewki w kale psa możesz zobaczyć jej niestrawione resztki.
Gotowane warzywa dla psa
Obróbka termiczna pozbawia warzywa wielu cennych składników odżywczych, jednak niektóre z nich muszą być jej poddane. Warzywa, które należy poddać obróbce termicznej przed podaniem psu, to:
-
- dynia,
-
- cukinia,
-
- bataty,
-
- ziemniaki,
-
- brokuły,
-
- kalafior,
-
- pomidor,
-
- buraki,
-
- szparagi.
Oczywiście gotowane możesz podać również marchewkę i korzeń pietruszki. Brokuł i kalafior podajemy w niewielkich ilościach. Co z kiszonkami? W niewielkich ilościach można podawać kiszoną kapustę czy ogórki.
Czy podawać psu warzywa?
Warzywa stanowią doskonałe urozmaicenie psiej diety. Są nie tylko źródłem witamin czy błonnika, ale także te bardziej chrupkie dbają o higienę jamy ustnej.
Czy psy kiedyś jadły warzywa?
Owszem, jadły! Ale nie bezpośrednio wyrywały je z grządki czy buszowały na polach, łąkach.
Jako drapieżniki polowały na inne zwierzęta, które żywiły się między innymi roślinami, owocami i warzywami. Ponieważ psy zjadały ofiarę w całości, zjadały też zawartość ich żołądka, który był wypełniony między innymi roślinami. Dzięki temu, że zawartość żołądka była już po części lub w całości strawiona, świetnie przyswajał je organizm psa. Pamiętaj, jeśli Twój pies dostaje gotowane czy surowe mięso, warzywa i owoce są niezbędne w jego diecie.
Jakich warzyw nie wolno podawać psu?
Nie podajemy psu warzyw strączkowych ani kapustnych. Wyjątek stanowi niewielka ilość kapusty kiszonej.
Zdecydowanie nie należy dawać psu:
-
- czosnku,
-
- cebuli,
-
- szczypiorku,
-
- surowych ziemniaków,
-
- surowego pomidora,
-
- szpinaku,
-
- rabarbaru,
-
- zielonej papryki,
-
- rzodkiewki,
-
- bakłażana.
Wymienione warzywa podane psu mogą skutkować niepożądanymi objawami, jak: skurcze żołądka, wzdęcia, bóle brzucha, wymioty, niewydolność układu pokarmowego, choroby układu moczowego, anemia czy skręt żołądka.
Podsumowując, warzywa stanowią doskonałe urozmaicenie psiej diety. Po odpowiedniej obróbce są bogate w składniki odżywcze i błonnik. Warto je podawać psu. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie warzywa psy mogą spożywać. Niektóre nie są dla nich zdrowe, a nawet mogą prowadzić do poważnych chorób.
Niektóre psy mogą przejawiać reakcje alergiczne po spożyciu warzyw uznawanych za bezpieczne dla psów. Dlatego zawsze sprawdzaj reakcje psa, gdy podajesz mu nowy produkt do spożycia i zaczynaj od niewielkich ilości.
Wypatruj kolejnego wpisu na blogu!
Aby go nie przegapić, zapisz się do newslettera.
Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco!
Poinformujemy Cię o najnowszych kursach, webinarach, e-bookach i wpisach na BLOGu. Pierwszy też dowiesz się o naszych promocjach!