Apteczka dla psa – wyposażenie

Majówka za pasem lub inny wspólny wyjazd. Czy jesteś na wspólny wyjazd dobrze przygotowana?

 

Część z Was zapewne szykuje się na wyjazdy z psem, czy to nad jezioro, w góry czy nad morze.
Jestem pewna, że będzie to cudownie spędzony czas z Waszym pupilem.

 

Warto przygotowując się na taki wyjazd, zadbać o dobrze wyposażoną apteczkę. 
Często jedziemy w miejsca odludne, gdzie gabinet weterynaryjny może być daleko lub są to dni wolne od pracy i otrzymanie natychmiastowej pomocy może być trudne.

Wybierając się w nowe miejsce, należy sprawdzić i zapisać numer telefonu i adres najbliższego gabinetu weterynaryjnego, jak również sprawdzić, dni i godziny otwarcia.

 

Idealnie byłoby ukończyć kurs pierwszej pomocy, aby wiedzieć jak skutecznie pomóc psu w nagłych wypadkach. Zanim dotrzecie do lekarza weterynarii, wiedza zdobyta podczas takiego kursu, może uratować życie Waszemu psu.

 

 

W tym wpisie, pokażę Wam jak skompletować apteczkę dla psa. 
Dowiecie się też czemu służą składowe apteczki i jak je stosować.

Oto co powinno znaleźć się na wyposażeniu apteczki dla psa.

 

 

 

Kaganiec 
Tu pewnie Was zaskoczę ale kaganiec może się przydać. Gdy pies jest w szoku lub w ogromnym bólu, może ugryźć, nawet opiekuna. Ugryziony opiekun psa lub osoba z otoczenia, to kolejna osoba do opieki i zaraz może się okazać, że zabraknie rąk do pomocy przy poszkodowanym psie.
Najlepiej sprawdzi się kaganiec weterynaryjny czyli taka opaska na pyszczek, która zajmie też mało miejsca w apteczce.

 

 

Jałowe gazy
Jest to sterylna gaza, którą przykładamy na oczyszczoną ranę.

 

 

Jałowy podkład gipsowy
Sprawdzi się do opatrzenia rany, nakładamy go pod bandaż elastyczny. Może też służyć do usztywnienia kończyny, kiedy podejrzewamy, że może być złamana lub zwichnięta. 
Podkład ten jest miękki i nie pozwala na zbyt mocne zaciśnięcie bandaża elastycznego, co mogłoby spowodować brak dopływu krwi. Podkład ten amortyzuje też wszelkie ruchy, które mogą wywołać ból u psa.

 

 

Samoprzylepny bandaż elastyczny

Bandaż ten ma za zadanie utrzymać opatrunek na miejscu. Dzięki temu, że jest samoprzylepny, nie potrzebujemy go wiązać.

 

 

Nożyczki – średniej wielkości
Nożyczki służą nam do przecięcia gazy, bandaża czy nawet przycięcia sierści psa.

 

Płyn dezynfekcyjny do ran
Polisept jest preparatem przeznaczony dla psów i kotów. Umożliwia on oczyszczanie ran i przygotowuje do dalszego postępowania.

W ostateczności może to być Octenisept – należy jednak pamiętać, że jest to preparat przeznaczony do skóry ludzkiej i polizanie preparatu przez psa, może wywołać biegunkę lub wymioty. Dlatego lepiej jest wybierać preparaty, które przeznaczone są dla psów.

 

Kleszczołapki
Warto jest zaopatrzyć się w kleszczołapli czyli profesjonalny sprzęt do wyciągania kleszczy. Stosowanie pensety może stanowić ryzyku ukręcenia elementów jego aparatu gębowego od tułowia i przedostania się śliny kleszcza do organizmu psa, a tego bardzo nie chcemy. 
Warto jest pamiętać też o tym, że najlepiej jest wyciągnąć kleszcza w ciągu 48 godzin, dlatego kleszczołapki zdecydowanie się przydadzą.

 

Penseta
Penseta może być niebezpieczna podczas usuwania kleszcza, jednak świetnie się sprawdzi do wyciągania ciał obcych z rany. Co możemy wyciągnąć z psa za pomocą pensety? Na przykład żądło, kolce czy drzazgi lub inne niewielkie ciała obce.
Pamiętajcie, że dużych ciał obcych lepiej samemu nie wyciągać, gdyż mogą spowodować krwotok, który samodzielnie będzie nam ciężko zatrzymać.

 

Koc termiczny
Używamy go w sytuacji, gdy pies jest przegrzany lub wychłodzony.

Złota część do góry powoduje, że psa grzejemy a srebrna do góry – schładzamy.

 

Cążki do obcinania pazurów
Pomocne są podczas naderwania pazura, pęknięciu pazura czy jego przecięciu. Niestety uszkodzony pazur musimy usunąć, uciąć. Zostawienie takiego uszkodzonego pazura, powoduje u psa ogromny ból przy każdym nawet najmniejszym ruchu, gdyż pazur jest bardzo unerwiony.
Ważne jest, aby cążki były ostre, gdyż usuwanie pazura powinną odbyć się za jednym razem.  

 

Igły
Igły, które potrzebujemy muszą mieć różny rozmiar.
Igła duża, różowa (rozmiar 1,2) służy na przykład do odbarczenia żołądka podczas skrętu żołądka. Brzmi to drastycznie ale dzięki takiemu nakłuciu jesteśmy w stanie uratować psu życie, zanim dojedziemy do lekarza weterynarii. 
Igła mała, żółta (około 0,7mm) służy do przemywania, płukania ran. Wkuwamy taką igłę w butelkę ze sterylnym płynem (sól fizjologiczna), przyciskając butelkę, pod dużym ciśnieniem przez taką igłę wylewa się woda, która przepłucze nam ranę.

 

Sterylny płyn

Sterylnym płynem jest na przykład sól fizjologiczna, która sprawdzi się podczas płukania czy oczyszczania ran. Zazwyczaj rana nie jest sterylna, gdyż pies zahaczy w lesie o korzeń czy rana zostanie zabrudzona ziemią, wtedy należy ją przepłukać, oczyścić, właśnie takim sterylnym płynem.

Takiej zanieczyszczonej rany nie płuczemy płynem do dezynfekcji tylko solą fizjologiczną.
Dobrze jest mieć w apteczce dwie pojemności płynu. Duża butelka, która z dużym ciśnieniem świetnie sprawdzi się do oczyszczania rany. Małe buteleczki do przemywania worka spojówkowego, do którego dostanie się na przykład piasek. 

 

Strzykawki
Strzykawki mogą służyć również do przepłukiwania małych ran, jak również do podawania leków, których pies nie chce przyjąć.

 

Termometr
Najlepiej sprawdzi się termometr elektroniczny. Należy pamiętać, że termometr na podczerwień w przypadku psów zupełnie się nie sprawdzi. Termometr, który u ludzi przykładamy do czoła, będzie miał zaburzony odczyt ze względu na sierść psa. 
Prawidłowa temperatura u psów waha się między 37,5′ a 38,5′. Należy wziąć pod uwagę stres psa, wagę i temperaturę zewnętrzną, które mogą wpłynąć na temperaturę psa.
Temperaturę u psa mierzymy wyłącznie poprzez odbyt. 

 

Stoper
Stoper służy do mierzenia tętna i oddechów u psa. Można jak najbardziej skorzystać ze stopera w telefonie. 

 

Kryształki nadmanganianu potasu
Nadmanganian potasu służy do hamowania krwawienia, najczęściej z naderwanego pazura, który jest bardzo ukrwiony.
Jak użyć kryształków do zatamowania krwawienia pazura? Moczymy końcówkę patyczka do uszu w wodzie, nabieramy kryształki i dotykamy krwawiącego pazura przez 2-3 sekundy. 

Woda utleniona
Pamiętaj! Wodą utlenioną czy spirytusem nie przemywamy ran.
Woda utleniona podana psu, służy do wywołania wymiotów u psa. Wymioty wywołujemy tylko podczas zagrożenia życia psa! Na przykład pies połkną trutkę na szczury a my nie mamy szybkiego dostępu do lekarza weterynarii, gdyż jest daleko. 
Woda utleniona w apteczce jest tematem kontrowersyjnym, więc zanim przyjdzie Wam to do głowy zastosowanie jej, radziłaby dobrze zapoznać się z tematem, najlepiej na kursie pierwszej pomocy dla psa, prowadzonym przez lekarza weterynarii. 

 

Miód
Miód jest produktem spożywczym, który może uratować życie psu w przypadku spożycia przez psa ksylitolu, który coraz częściej jest zamiennikiem cukru w diecie człowieka. Spożycie przez psa ksylitolu, dość szybko wywołuje u psa hipoglikemię czyli spadek glukozy, co może wiązać się nawet ze śpiączką glikemiczną, a co za tym idzie, ze śmiercią psa. Oczywiście w zależności od psa, ale około 0,1g/kg m.c. wywołuje hipoglikemię. Zatem jadąc do lekarza weterynarii, należy podawać psu miód, aby podwyższyć poziom glukozy w organizmie psa.

 

Szampon
Najlepiej, aby w apteczce znalazł się szampon z chlorheksydyną, który w razie jak psiok się uczyli, zmyje ten alergen ze skóry psa. 

 

Lek przeciwbólowy
Jedyny lek, który możemy podać psu, aby złagodzić ból jest peralgina. 
Nie podajemy psom ibuprofenu ani paracetamolu, które powodują u psów niewydolność nerek i wątroby. Peralginę podajmy w stosunku od masy psa, jeśli chodzi o dawkę, zalecam konsultację z lekarzem weterynarii.

 

Lek rozkurczowy
Nospa lek przeciwskurczowy i przeciwbólowy. Stosujemy przy problemach z oddawaniem moczu, zapaleniu pęcherza moczowego – dawkę należy skonsultować z lekarzem weterynarii.

 

Węgiel aktywny i enterosgel

Są to leki, które wychwytują toksyny z przewodu pokarmowego. Dawkę należy skonsultować z lekarzem weterynarii. 

 

Diadog
Diadog można kupić u lekarza weterynarii. Skutecznie hamuje biegunki u psa. Pamiętaj, że nie należy lekceważyć biegunek. Długotrwałe mogą prowadzić do odwodnienia psa i mogą być przyczyną poważnych chorób.

 

Jak się okazuje, podstawowe wyposażenie psiej apteczki jest całkiem okazałe.
Zdecydowanie nie wystarczy apteczka samochodowa.

 

Należy pamiętać, że jeśli pies ma choroby przewlekłe czy alergie, to apteczka może być inaczej wyposażona lub powinna być doposażona. 

 

Pamiętaj, aby raz na pół roku sprawdzać skład oraz ważność leków i preparatów w apteczce.

 

Gorąco polecam szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy psu. 
W Psioku mieliśmy takie, aż trzy szkolenia z lek.wet. Darią Dorosz, dzięki której nasze apteczki pierwszej pomocy są dobrze wyposażone, a my przeszkoleni z zakresu udzielania pierwszej pomocy psom.

1 komentarz w “Apteczka dla psa – wyposażenie”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój koszyk
Scroll to Top